
Текстът е препубликуван от сайта „Държавна сигурност“. Нотата, с която е обявена войната, вижте тук.
На днешната дата – 5 септември – през 1944 г. Съветският съюз обявява война на Царство България. Актът има за цел съветската армия, представяна уж като „освободителка“, да окупира България, която да подложи на съветизация и да я превърне в свой сателит за близо половин век.
Сайтът desebg.com припомня фактите от бруталната политика на Сталин срещу България преди 77 години.
Когато на 5 септември 1944 г. Москва обявява войната България, която като част от Тристранния пакт е единствената страна, която не само не е изпратила нито един войник на източния фронт, но и не е прекъснала дипломатическите отношения със СССР.
Кремъл не се съобразява и с обявения на 26 август 1944 г. от българското правителство начело с Иван Багрянов неутралитет във войната между Германия и СССР.
Подготовката за окупацията на България
Подготовката за окупацията на България от СССР започва предходния месец. Под натиск на Кремъл Отечественият фронт в България се отказва от съставяне на нов кабинет, инициатива, която е подета от ОФ заедно с дясната опозиция на 12 август 1944 г.
На 22 август 1944 г. заместникът на върховния главнокомандващ маршал Георгий Жуков е извикан във Върховното главно командване, където получава задачата да разработи план за настъпление в България на 3-ти Украински фронт.
Целта на стратегията на СССР е да осъществи бързо нахлуване в България, с което да изпревари и да се парират евентуални действия на Великобритания по откриване на фронт на Балканите опит да окупира България.
Обявяване на война на правителство, възстановило конституционния ред
Обявяването на война на България от Съветския съюз става три дни, след като на 2 септември 1944 г. опозиционните Народната и Демократическата партия и БЗНС съставят ново правителство с министър-председател земеделецът Константин Муравиев, което започва да възстановява конституционния ред в страната.
Възстановени са политическите партии, Народното събрание е разпуснато, обявена е политическа амнистия, жандармерията е премахната.
България обявява война на Германия
Същия ден – 5 септември – правителството на Муравиев обсъжда решение за обявяване война на Германия. Обнародването му обаче е отложено за 72 часа по настояване на военния министър ген. Иван Маринов с мотива, че някои български части трябва да се изтеглят от Македония.
В действителност ген. Маринов, който ще участва в Деветосептемврийския преврат, когато е назначен за главнокомандващ на българската армия, предварително е съгласувал своите действия с Отечествения фронт за отлагане обявяването на войната на Германия, за да се даде основания на СССР да обвини правителството в неискреност и да обяви война на България.
Така в един момент България се оказва с положение във война с Германия и едновременно със СССР, САЩ и Великобритания.
Москва отказва примирие, само и само да окупира България
След обявяване на война от СССР на България София поисква примирие, но Кремъл отказва такова.
На 8 септември 1944 г. армиите на 3-ти Украински фронт нахлуват на територията на Царство България без да срещат никаква съпротива и започват окупацията му. В нощта срещу 9 септември е извършен държавен преврат, съставено е правителство на ОФ начело с Кимон Георгиев, с което на власт идва Българската работническа партия (комунисти).
Започва масов терор с хиляди жертви убити без съд и присъда, ликвидиране на политическия елит чрез набързо организиран и проведен „народен съд“. С помощта на Кремъл политическата опозиция е смазана, а от 1947 г., докогато в България се намират съветски войски, Българската комунистическа партия поставя началото на тоталитарно управление, продължило до 1989 г.
Вярно ли е, че въпросният генерал Маринов е бил съветски агент?
ХаресвамХаресвам